KSL LÖVÉSI CIKLUS III, LÉGZÉSI ÜTEMEKKEL KIEGÉSZÍTVE
Az íjász kontrollálási rendszerének alapvető eleme a légzés. A legtöbb íjász kevesebb ismeretanyaggal rendelkezik a légzésről, mint a többi alapvető tudnivalóról. Ebből következik, hogy az az íjász, aki megérti a légzés alapjait és a teljesítményre gyakorolt hatását, valamint tisztában van saját izgatottsági állapotával, sikeresebb lesz azoknál, akikkel egyébként azonos szinten lő.
Ne feledjük: nyugodt testben nyugtalan elme ugyanúgy nem létezhet, mint ahogy lenyugodott elme sem létezhet feszült testben!
Tartsuk azt is szem előtt, hogy a félelem és a nyugtalanság hatással van a szívverésre, izomfeszültségre és a légzés ütemére is. Az izomfeszültség és a légzés ilyen változása negatív hatással van az íjászat szempontjából olyan kritikus elemekre, mint a finom motorikus koordináció, a koncentráció, a súlypont és az időzítés.
A fentiek alapján megállapíthatjuk, hogy a megfelelő légzés nem csupán nyugtató hatású, hanem a vér oxigénszintjének növelésével fokozza a teljesítményt, csökkenti a vérnyomást és a szívverést, és végeredményben csökkenti a nyugtalanság szintjét is. Megfelelő légzés hatására több energiához jutnak az izmok, és a salakanyagok eltávolítása is hatékonyabb lesz.
Következésképpen a helyes légzés a koncentráció alapvető és nélkülözhetetlen eleme. Normális körülmények között, nyugodt állapotban 12 - 15 belégzést végzünk percenként, ami nyugtalan állapotban a duplájára emelkedhet. Az emberek többsége felületesen lélegzik, csak a tüdő felső részét használja, a tüdő teljes kapacitásának egy-hatodát használja ki. Azonban bárki megtanulhatja, hogyan lélegezzen mélyebben és lassabban, öt - hat mély lélegzetvétellel percenként. Ennek érdekében el kell sajátítania a teljes légzést, más néven Zen légzést. Ezt célszerű naponta, koncentrációs/relaxációs gyakorlatként végezni, amíg reflex-szerűvé nem válik. Ezt a légzési típust részletesen ismertetjük a Total Archery című könyvben, és sok részletes információ fellelhető róla az interneten is.
A légzés és ellenőrzése a lövési ciklus közben
Több elmélet is ismert ebben a témában, de Lee edző, a maga huszonöt éves edzői tapasztalatával azt a két lehetséges megközelítést ismerteti, amelyet a legjobb eredménnyel alkalmaztak íjászai. A továbbiak megértéséhez kövessük az alábbi diagramot.
A két változat közül az 1-est (fehér pontvonal) leginkább a kezdő, fejlődő íjászok alkalmazzák, de egyaránt eredményes lehet tapasztalt íjászok esetében is. A 2. változatot (kék pontvonal) azok a tapasztaltabb versenyíjászok használják, akik már elsajátították a jó lövési technikát.
1. változat
Az íj felemelése elott vegyünk egy mély, lenyugtató Zen lélegzetet.
A célra fókuszálva normális lélegzetvételt teszünk teljes légzést alkalmazva, melyet az íj felemelése és a kezdo pozíció között végzünk el. Ennek nem csupán nyugtató hatása van, de mélyebbre viszi súlypontunkat is, emellett segíti az íjászt a koncentrálás erosítésében, és a lövés kevésbé lesz kapkodó.
A kezdo pozíció után, az íj feszítése alatt belégzést végzünk a feszítés ritmusában, melynek hatására azt érezzük, hogy erot nyerünk.
A terhelés-áthelyezés kezdetétol a tartási fázisig, amikor a célzást végezzük, a belélegzett levego mintegy 30-50%-át lassan, természetesen kiengedjük, lehetové téve ezzel, hogy az irányzéktüske természetesen megállapodjon a célzott területen.
Ettol a ponttól kezdve tartsuk vissza a levegot az oldás utánig, és a kivezetés alatt természetes ritmusban engedjük ki a levegot.
Ahogy az íjász tapasztaltabbá válik és elsajátítja a megfelelő technikát, a légzési ciklus az alábbiak szerint módosítható.
2. változat
Az íj felemelése előtt mély Zen belégzést majd kilégzést végzünk.
Az íj felemelése közben mélyen, természetes ritmusban belégzünk a Zen technika alkalmazásával, aminek hatására azt érezzük, hogy erőt nyerünk.
A húzáshossz végének elérésekor, de még a horgonyzás előtt a belélegzett levegő mintegy 30-50%-át lassan, természetesen engedjük ki, majd ettől a ponttól a maradék levegőt visszatartjuk az oldás utánig, és a kivezetés alatt természetes ritmusban kiengedjük.
Azután, hogy a belélegzett levegő 30-50%-át kilélegeztük, a levegőt visszatartjuk (Valsalva manőver*). Ez jóval stabilabb törzset és következésképp erősebb testet hoz létre. Vegyük figyelembe a KSL Lövési Ciklus 9. lépése alatt található Mozgási Ív Arányt és a jelen honlapon másutt olvasható íjász technikát is.
Megjegyzés:
A világ vezető íjászai közül sokan - köztük több koreai is - kisebb-nagyobb eltérésekkel a 2. változatot alkalmazza. Lee edző azonban úgy véli, az 1. légzési ciklus több szempontból is előnyösebb még a nemzetközi szinten versenyzők számára is. Az első, kezdő légzés az íj felemelése közben az íjász könnyebben megtalálja a ritmust és növeli a koncentrációt. Bármelyik változatot választjuk, a valsalva manővert (felfújt/megfeszített hasfal) alkalmaznunk kell. Végül azonban minden íjásznak ki kell alakítania azt a módszert, amely legjobban megfelel a számára.
Valsalva manőver
A Valsalva Manővert úgy írhatjuk körül leginkább, mint a hasfal felfújt érzetének kialakítását.
Mindannyian kihasználjuk a testünk természetes képességét az erő növelésére, öntudatlanul is alkalmazva a Valsalva manővert. A Valsalva manőver magyarázatául az alábbi analógiát szeretném alkalmazni: egy beragadt csavart akarunk kitekerni a csavarkulccsal. Ha első próbálkozásra nem sikerül, növelni fogjuk az intenzitást, és keményebben próbálkozunk, maximális erőbefektetéssel. Próbáljuk csak ki, és azt fogjuk észlelni, hogy az erő növelése érdekében öntudatlanul is visszatartjuk a lélegzetünket és megfeszítjük a hasfalat 3-4 másodpercre. Ez az az érzés, amit létre kell hoznunk, amikor a horgonyzáshoz érünk, és fenn kell tartanunk az oldás utáni pillanatig.
Megjegyzés:
Ez a manőver gyorsan növelheti a vérnyomást. Ezért értelemszerűen veszélyes lehet idősebb személyek, illetve egyes fiatal sportolók számára, akiknél potenciálisan magasabb az ezzel járó kockázat.